997
140839

A Swedish Empire mirror and console table.

20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
19 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Spegel med spiralvridna halvkolonner, lyra och palmetter. Vit marmorskiva uppburen av örn. Total längd 81,5, bredd 80, höjd 268,5 cm.

Dekorskador, örnens åskviggar saknas.