465
189023

A Josef Frank mahogany and walnut desk, Svenskt Tenn, model 1022.

12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Hammer price
29 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny, skiva av valnöt, kantrad av buxbom. Rektangulärt med indragen mitt, i sargen tre lådor, draghandtag av mässing. Längd 130 cm, djup 60 cm, höjd 72 cm.

Obetydligt slitage.