478
168017

Four sections of Josef Frank mahogany book shelves by Firma Svenskt Tenn.

15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Hammer price
36 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny, varje sektion med separat neder-och överdel. Tre nederdelar med dubbla skåpdörrar, en med sju lådor, två överdelar med hyllplan, en med vitrin och hyllplan, en med skrivklaff och hyllplan. Varje underdel höjd 70 cm, djup 42, bredd 100 cm. överdel höjd 177 cm, djup 25 cm, bredd 100 cm (total höjd 247 cm).

Smärre skador och slitage. (4) Nyckel saknas.