486
177117

A Josef Frank mahogany tea trolley, Svenskt Tenn, model 470.

3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Hammer price
7 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny, rektangulär med två olika stora hyllplan. Hjul av mässing. Längd 79,5 cm, bredd 45 cm, höjd 61,5 cm.

Obetydligt slitage.

More information

Modellen formgiven år 1932.