503
192513

A pair of Josef Frank so called 'Tutanchamon' stools by Firma Svenskt Tenn.

10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Hammer price
33 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Modell nr 1063, mahogny och grön skinnklädsel med pärlspik av mässing. Längd 52 cm, bredd 42 cm, höjd 38 cm.

Skador, slitage. (2)

Literature

Kristina Wängberg-Eriksson, "Josef Frank, Livsträd i krigens skugga", Signum 1994, sid 82f: "...Med flertusenåriga egyptiska och kinesiska möbler som huvudtema gick Frank tillbaka till de inventarier som hade påträffats i Tutanchamons grav från 1350 f.Kr. En pall i cederträ med sitsen prydd av en randig (textilimiterande) intarsia i elfenben och ebenholts blev förlaga till pallen med nummer 1063 i Svenskt Tenns förteckning...Tutanchamonpallen uppskattades för sitt raffinerade linjespel och användes bland annat vid inredningen av svenska generalkonsulatet i New York 1945".

More information

Modellen formgiven inför Svenskt Tenns vårutställning år 1941.