536
167583

A Bruno Mathsson reclining chair "Vilstol nr 36" produced by Karl Mathsson in 1939.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
37 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Skiktlimmad björk, flätad sadelgjord i beige. Etikettmärkt: Komp. Bruno Mathsson 36 Tillv. Karl Mathsson Värnamo, handsignerad komp BM 1936, KM tillv 39 samt även etikettmärkt, stämpelmärkt MADE IN SWEDEN.

Obetydligt slitage, nackkudde saknas.

More information