547
171305

A Hans Bergström table lamp, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930's.

3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
278 - 370 USD
Hammer price
7 200 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Stång i räfflad alm, fot och bladdekor av mässing. Höjd 52 cm exkl vit tygskärm.

Lampfattning med sprickor, slitage.

Literature

Johan Jansson, Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om ateljé Lyktan, Arvinius Förlag, Stockholm 2009, modellen avbildad sid 232.