552
176927

A Carl-Axel Acking elm cabinet, Sweden 1940's.

8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Hammer price
13 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

för Stockholm Stads Hantverksförening, Alm, två dörrar, kasetterad reliefdekor. Inredning med två smålådor nedtill samt hyllplan. Höjd 151 cm, bredd 111 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage,

Literature

J. Winning (red), ibid, tidskriftens omslag. Se samma modell på skåp, omslagsbilden emellertid med bildhuggeri på dörrarna.