554
190620

A Stig Lindberg oak and enamel sofa table, Gustavsberg and Nordiska Kompaniet (NK), Sweden 1953.

6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Hammer price
13 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Emaljskiva med stiliserad dekor i blått och grönt, signerad Stig L -53. Underrede av ek ritat av David Rosén, NK:s Trivaserie. Märkt med metallbricka AB Nordiska Kompaniet STOCKHOLM MADE IN SWEDEN NK. Längd 124 cm, bredd 54 cm, höjd 48 cm.

Underredet med slitage.