565
170631

An Adolf Loos 'Knieschwimmer' easy chair, Austria.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
34 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Stoppad, klädd i röd sammet, benställning av mahogny.

More information

Modellen formgiven cirka år 1906 och sägs vara inspirerad av den engelska club-fåtöljen. Loos var tidigt inspirerad av den anglosaxiska världens bekväma sittmöbler och behandlade detta i en artikel redan år 1898 "Das Sitzmöbel" Adolf Loos (1870 -1933). Österrikisk-tjeckoslovakisk arkitekt och kulturkritiker, huvudsakligen verksam i Wien. Adolf Loos inflytande på 1900-talets arkitektur kan knappast överskattas. Hans verk och teorier med devisen "ornament is a crime" i spetsen har influerat så vitt skilda personligheter som Ludwig Wittgenstein, Le Corbusier och Josef Frank.

Loos fasader uppvisar en närmast extrem enkelhet i sitt formspråk men där interiörerna var bekvämt inredda, med vackra exklusiva material och eleganta detaljer. Fåtöljen "Knieschwimmer" använde Loos sig av bl.a. i "Villa Müller" (Prag år 1930) och i butiksinredningarna för Knizé i Wien, Paris och Berlin.