570
191426

A pair of Le Corbusier easy chairs 'LC1' by Cassina, Italy.

6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Hammer price
13 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Cassina, Italien. Förkromad stålstomme med rygg och sits klädda i kohud. Märkta i stålet Le Corbusier LC/1 2466 resp 2481, den ena även etikettmärkt. Höjd 64 cm.

Slitage. (2)

More information

Modellen formgiven år 1928.