581
178757

An Art Nouveau patinated brass ceiling lamp, attributed to Alice Nordin, by Böhlmarks, Stockholm 1910's-20's.

12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Hammer price
21 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Jugend. Patinerad gjuten mässing, fyra mindre slipade glaskupor samt en större, reliefdekor av örnar och blad. Höjd ca 115 cm, diam 80 cm.

Smärre slitage.

More information

Modellen i produktion 1913-28 och finns i olika storlekar.