585
167929

A Swedish patinated brass art noveau ceiling lamp by Böhlmarks.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
7 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Gjuten patinerad mässing, reliefdekor av bladverk, upptill fyra ljuspunkter, nedtill hängande tre dito, matterad slipad glasskärm. Höjd ca 93 cm.

Nagg på glasskärmen.

Literature

Erik Andrén, "Aktiebolaget Arvid Böhlmárks lampfabrik 1872-1937", Stockholm 1937, modellen avbildad pl 32.

More information

Modellen katalogförd 1909-1924.