600
186500

A 'Swedish grace' brass and cut glass ceiling lamp, by Böhlmarks, Stockholm 1920's-30's.

6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Hammer price
11 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Krona av oxiderad mässing, skål av slipat matterat havannafärgat glas, fyra ljuspunkter, hängande prismor. Höjd 68 cm diameter 51 cm.

En prisma trasig, skålen med nagg.

Literature

Erik Andrén, "Aktiebolaget Arvid Böhlmarks lampfabrik 1872-1937", Stockholm 1937, modellen avbildad pl 49.

More information

Modellen katalogförd 1929-35.