610
170647

An Axel-Einar Hjorth stained birch 'Library' table with a limestone top by NK, Nordiska Kompaniet ca 1929.

20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
32 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Bonad björk, skiva av kalksten. Den runda skivan uppburen av profilerade kolonetter. Märkt med rund metallbricka NK samt NK R 82796 - C 24 9 31. Diameter 75 cm, höjd 64,5 cm.

Smärre skador och slitage.

Literature

Björk, Ekström, Ericson, "Axel-Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum 2009. Avbildat helsida sid 58.