614
186100

An Axel-Einar Hjorth stained birch 'Sandhamn' table with a later red limestone top, Nordiska Kompaniet ca 1929.

3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Hammer price
23 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Betsad furu, fyrslåfot, senare skiva av röd kalksten. Bordet märkt med metallbricka AB NORDISKA KOMPANIET R 33848 28 4 29, underredet längd 51 cm, bredd 45 cm, höjd 53 cm, skivan 90 x 50 cm.

Normalt slitage.