644
192230

A Georg Jensen sterling bowl, Copenhagen 1925-32, design nr 19 A.

15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
15 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

sterling, svenska importstämplar GAB F. Design nr 19 A, genombrutet ben med bär och blad. Höjd 17 cm, vikt 740 g.

Under foten gåvoinskription.

More information

Modellen inköptes tidigt av Musée du Louvre, Paris till den permanenta utställningen.