722
156462

An Almaric Walter & Henri Bergé Pâte de Verre pitcher, Nancy France 1920's.

12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Hammer price
22 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Reliefdekor av bär och blad i färger mot turkos fond. Signerad A. WALTER NANCY Bergé Scc. Höjd 21,5 cm.

Undersidesskada.

Exhibitions

Münchner Stadsmuseum, augusti 1980- januari 81, Nancy Jugendstil in Lothringen 1900. Modellen avbildad sid 495, katalognummer 526.