741
169187

A Wiener Werkstätte blue glass goblet in a design by Josef Hoffmann. Signed WW.

3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Hammer price
7 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Modellen formgiven av Josef Hoffmann. Blått glas med emaljmålad dekor. Sign WW. Höjd 16 cm.

Liten hårspricka på foten. Obetydliga kantnagg.

Literature

Torsten Bröhan, "Glaskunst der Moderne", Klinghardt & Biermann, Munchen 1992. Modellen avbildad på sidan 116, 122, 126.