744
191987

A set of seven 'Inciso' Venini paper weights, Murano Italy 1950's.

4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Hammer price
7 500 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Sidan med heltäckande graverad randdekor, underfång i olika färger. 3 st etikettsignerade VENINI MURANO VENEZIA No (otydligt) MADE IN ITALY. Höjd mellan 5 cm och 11 cm.

Den största och den minsta med slagmärken. (7)