749
186579

A Tapio Wirkkala 'Tokyo' Art object, Iittala, Finland 1954, model 3576.

4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Hammer price
5 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Klarglas. Signerad TAPIO WIRKKALA - IITTALA -54. Höjd 14,5 cm.

More information

Modellen formgiven år 1954, i produktion 1954-60, två storlekar, höjd 14 och 17,5 cm.