760
180444

An Edward Hald engraved blue glass bowl, 'Åskväder' (Thunderstorm) Orrefors 1977.

4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Hammer price
4 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Blått överfång med graverad dekor av figurer, djur, träd, regn och blixtar. Signerad Orrefors Hald: 0291/116 E7 samt gravörsignatur. Höjd 11,5 cm, diameter 14,5 cm.

Literature

H. Ricke, U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", kat. nr 101, sid 97.

More information

Modellen formgiven år 1922.