814
163771

A Wilhelm Kåge 'Liljeblå' 140 pcs creamware dinner service, Gustavsberg 1920-36.

15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Hammer price
13 500 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Blåtonat opakgods, KG-modell, koppartryck i två blå färger. Bestående av 32 mattallrikar (diameter 24 cm), 7 förättstallrikar (diam 22 cm), 19 sopptallrikar stora (diam 23,5 cm), 28 sopptallrikar mindre (diam 21,5 cm), 7 assietter (diam 17,5 cm), 9 assietter mindre (diam 15 cm), 16 koppar med fat, 12 äggkoppar, senapsburk med lock, salt- och pepparströare, 2 uppläggningsfat (längd 29-30 cm, sprickor), såsskål på fot, liten skål (längd 13,5 cm), såssnipa, tillbringare samt soppterrin med lock.

Några delar med nagg, krackelyr, några delar missfärgade, terrinen med förstärkta sprickor. (140)

More information

Wilhelm Kåge anställdes vid Gustavsberg inför Hemutställningen 1917, då han fick i uppgift att snabbt ta fram en ny servis. Resultatet blev Arbetarservisen, vars modell han gav beteckningen KG. De olika delarna formades i opakmassa och fick tre olika dekorer: Blå ros, Apollo och Liljeblå. Tanken var att Arbetarservisen skulle passa för "vanliga människor", dvs arbetare och lägre tjänstemän, men så blev inte fallet då den blev dubbelt så dyr som fabrikens billigaste servis. Dessutom var denna nya enkla stil inte tilltalande för arbetarna själva, eftersom det enkla ansågs vara ett uttryck för fattigdom. Servisen blev istället populär i välsituerade intellektuella och stilmedvetna kretsar. Arbetarservisen med dekoren Liljeblå kom att tillverkas 1920-36 och anses idag som en viktig del av vår designhistoria.