A Stig Lindberg faience vase/candlestick, Gustavsberg studio 1940's-50's.
Fajans, fem sammanfogade vaser, målad dekor i olika färger. Signerad med studiohanden i blått 26/V SWEDEN, målarsignatur Helinä Pitkänen. Höjd 12 cm, längd 33 cm.
En vas med nagg på fot och mynning, krackelyr.
Provenance
Sven Jonson collection
×
Log in
Could not log in