197700
An Ettore Sottsass 'Carlton' book case by Memphis, Milano 1981.

Tudelad, polykromt och mönstrat HPL laminat, med två lådor. Märkt med metallbricka: MEMPHIS MILANO ETTORE SOTTSASS 1981 MADE IN ITALY. Höjd 198 cm, bredd 190 cm

Smärre skador och slitage.

Droit de suite: No
Estimate:

60 000 - 80 000 SEK

6 452 - 8 602 EUR

Hammer price:
55 000 SEK
Related content

Modellen formgiven 1981 och brukar bektraktas som ikon för den milanesiska gruppering av arkitekter som kom att kallas Memphisgruppen och där den mångsidige Ettore Sottsass var förgrundsfigur.

Contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Head Specialist Design and 20th-21st C Works of Art
+46 (0)8 614 08 31