Modell 2481, oval skiva fanerad med rosenträ, fyrdelad förkromad centralfot. Märkt med metallbricka NK INREDNING DESIGN: KNOLL INTERNATIONAL U.S.A NK VERKSTÄDER I NYKÖPING MADE IN SWEDEN VÅREN 1964. Längd 198 cm, bredd 122 cm, höjd 73 cm.
Obetydligt slitage.
Modellen formgiven år 1961.