186
196490

Lars Tunbjörk

(Sweden, 1956-2015)
6 000 - 8 000 SEK
530 - 707 EUR
564 - 752 USD
Hammer price
9 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Lars Tunbjörk
(Sweden, 1956-2015)

"Skara 1990"

Signed Lars Tunbjörk and dated 1990. C-print, image 21.5 x 26.5 cm. From the series "Landet utom sig", 1990.

Literature

Mårten Castenfors, "Sveriges Konst 1900-talet del 3 1970-2000", Sveriges Allmänna Konstförening Publikation 110, 2001, motive reproduced in color page 133.

More information

Tunbjörk har med sina stilsäkra fotografier bildat skola för en yngre generation fotografer och konstnärer. Med kamerablixten som signatur och sin hyperrealism, som drar åt det surrealistiska, lade han grunden för en helt ny bildestetik där färg, form och komposition styrde val av miljöer och rekvisita. Plötsligt kunde stormarknadens besökare iklädda träningoveraller i pastellfärgad nylon förvandlas till estetiskt tilltalande symboler för vår tid och plötsligt fick en värld utanför storstaden ta plats i samtidskonsten.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?