24
198763

A Jonas Bohlin 'Concrete' armchair, for Källemo, Värnamo, Sweden, nr 73/100.

A jonas bohlin 'concrete' armchair, for källemo, värnamo, sweden, nr 73/100.

Betong och järn. Signerad 73/100 JONAS BOHLIN.

Obetydliga nagg.

Droit de suite: Yes
Estimate:

100 000 - 125 000 SEK

10 753 - 13 441 EUR

Hammer price:
150 000 SEK
More information

Upplaga om 100 ex. Jonas Bohlin fick "Utmärkt Svensk Form" för stolen "Concrete" 1983. Jonas Bohlins examensprojekt betongstolen "Concrete" presenterades på Konstfacks utställning för avgångselever 1981. Concrete kan tolkas som ett typiskt tidsuttryck för vad som sedan blev 1980-talets kännetecken, en frigjordhet från de funktionella krav som präglat de föregående decenniernas möbelformgivning.

For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Head Specialist Design and 20th-21st C Works of Art
+46 (0)708 92 19 69