97
186472

An Isamu Noguchi sofa table, 'IM-50' by Herman Miller, 1970's.

10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Hammer price
10 500 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Ebenholtslackerad benställning, organiskt oregelbundet formad bordsskiva av glas vilande på gummidämpningar. Etikettmärkt Herman Miller. 125 x 90 cm, höjd 40 cm.

Slitage.

Saleroom notice

Höjd 40 cm; height 40 cm.

More information

Modellen formgiven år 1947.