105
202933

Ivar Arosenius

(Sweden, 1878-1909)
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Hammer price
16 500 SEK
Ivar Arosenius
(Sweden, 1878-1909)

"Livets väg" (The way of life)

Signed with heartmonogram I.A. and dated -03. Watercolour, gouache, indian ink and pencil on paper19,5 x 16,5 cm.

Provenance

Enligt uppgift tidigare i konstnärinnan Ellen Trotzigs samlingar

More information

Enligt uppgift betyder signaturen inom hjärtat hjärtesorg.