1147
196047

Rysk konstnär 1800-tal

(Sweden)
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Hammer price
Unsold
Rysk konstnär 1800-tal
(Sweden)

A Russian 19th century icon.

29 x 25,5 cm.

Smärre slitage längs kanterna samt smärre färgbortfall och slitage.

More information

Enligt påskrift a tergo är ikonen utförd av Grigorij Alexandrwich Gujon under dennes vistelse hos furst Skovronskij som tillhörde kejsarinnan Elisabeths uppvaktning.