118
200203

Julius Kronberg

(Sweden, 1850-1921)
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Hammer price
690 000 SEK
Julius Kronberg
(Sweden, 1850-1921)

"Romeo och Julia på balkongen" (Romeo and Juliet on the balcony)

Signed Julius Kronberg and dated Roma 1886. Canvas 271,5 x 160 cm.

Provenance

Purchased by the wholesaler and collector Johan Edvard Francke (1824-91). Thence by descent.

Exhibitions

Kungl. akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1887.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Julius Kronberg. Minnesutställning", 11 november - 2 december 1923, kat nr 101 (omnämnd i inledande katalogessä av Karl Asplund samt avbildad helsida, illustration 1).

Literature

"Små konstböcker No. 11. Julius Kronberg. 70 reproduktioner i tontryck efter fotografier af originalen", avbildad helsida sid 16.

More information

År 1877 flyttade Kronberg från München till Rom. I sin ateljé på Via Margutta (intill Spanska Trappan) tillkom under de följande tio åren ett stort antal större verk. Här kan nämnas triptyken Våren, Sommaren och Hösten (Tjolöholm); Kleopatra (Tistad); David och Saul (Statens Konstmuseer); Drottningen av Saba (Tjolöholm) och Romeo och Julia på balkongen med pendangen Romeo och Julia i gravkoret.

De två sistnämnda målningarna beställdes av grosshandlare Eduard Francke i Stockholm för ett totalt pris av SEK 25.000 (idag c:a 4 mkr).

Modellen till Romeo, vid namn Ambrogio, finns även avbildad av Kronberg i en mindre oljestudie som han skänkte till hovintendenten John Böttiger. I Kronbergs ateljé på Skansen finns två skisser med motiv från balkongscenen. En av skisserna är daterad Verona 1886. Det s.k. Julias hus (från 1200-talet) i Verona är idag ett mycket uppskattat turistmål.

Esbjörn Kronberg.

Konstnären Julius Kronbergs sonson.