468
178447

A Gustavian table signed by Georg Haupt.

1 000 000 - 1 200 000 SEK
88 700 - 106 000 EUR
92 600 - 111 000 USD
Hammer price
1 250 000 SEK

Length 66 cm, width 36,5 cm, height 75 cm.

The drawer renovated, the top with crack.

Provenance

According to tradition purchased by Count Nils Barck (1713-1782).
Thence by descent until 1984.

Literature

Lagerquist, Marshall : Georg Haupt - Ebeniste du Roi, Uddevalla 1979, Nordiska Museets handlingar 92, auktionens bord avbildat sid 208, bild 71.
Böttiger, John, "Kungl. hofschatullmakaren och ebenisten Georg Haupt", Stockholm 1901, nr 33, sid 144.

More information

Georg Haupt - en mästare som höjde sitt hantverk till konstnärskap.

Georg Haupts namn förknippas med möbler av enastående kvalitet. Ingen annan mästare under 1700-talet kan mäta sig med honom vad det gäller säker formkänsla och utsökta inläggningar av olika träslag. Under 1800-talet föll hans namn i glömska men blev på nytt känt i början av 1900-talet för allmänheten i och med museimannen John Böttigers banbrytande arbete om Haupts möbelproduktion. Intresset för mästaren har fortsatt och resulterade senast i en kunglig jubileumsutställning i Kungl. Husgerådskammerens regi 2006. Då gavs ett ypperligt tillfälle att överblicka en banbrytande mästares gärning. Haupts oöverträffade ställning inom svensk möbelhistoria har flera orsaker. Förutom att hans möbler är mycket skickligt och smakfullt utförde kom han att spela en huvudroll i Sverige vid stilskiftet från rokokon till den nyklassiska gustavianska stilen. Georg var tredje generationens snickare i Sverige inom familjen Haupt. Vid tretton års ålder gick han i lära hos snickarmästaren Johan Conrad Eckstein. På 1760-talet gav han sig ut på gesällvandring för att förkovra sig i yrket och lära av de stora mästarna i framförallt Paris och London. Av uppdragsgivarnas höga rang att döma måste Haupts skicklighet ha vunnit stort erkännande och även nått Sverige då han 1769 utnämndes till hovsnickare. Samma år hemkallades han för att tillverka ett skrivbord med uppsats på beställning av kung Adolf Fredrik som present till sin gemål drottning Lovisa Ulrika.
De nätta lättplacerade borden som kunde flyttas runt i rummet allt efter behov var mycket omtyckta under 1700-talets andra hälft. Pehr Hilleströms berömda målning av Gustav III:s hov på Drottningholm från 1779 visar hur sällskapet sitter runt olika småbord i färd med att läsa, skriva eller brodera.

Auktionens bord är ett utmärkt exempel på Haupts mästerliga intarsiaarbete och känsla för proportioner. Raffinerat låter han dekoren domineras av olika fält och ränder som konsekvent fått skuggningar så att en tredimensionell trompe l´oeil-effekt uppnås. Ingen kunde som Haupt frambringa denna effekt.