722
203977

KUDDE (jynne), flamskväv. "Marie bebådelse". 45,5 x 45,5 cm. Skåne, sannolikt Torna härad, 1700-talets andra hälft - 1800-talets början.

4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Hammer price
3 500 SEK
Bidding requires special pre approval.

Mörkt brun botten med polykrom bebådelsescen inom blomkrans, ängel, blommor samt signerad MND.

Worn, dirty, minor damages and holes.

Literature

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 217.