797
193122

A SWEDISH SILVER TEA-POT, Makers mark of Jonas Berg, Stockholm 1756.

35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Hammer price
Unsold

Oval, på oval fot, livet med dekor av svängda knäckar. Fällbart lock med krönande blomma. Svängd pip och trähandtag. Undertill ägarvapen. Höjd 12 cm.

Livet och handtaget med lagning.

Provenance

Friherrliga ätten Rålambs stämplade vapen.

 Hide
 Show more

Important Timepieces 655

90. Rolex, Oyster Perpetual 31, "Tiffany Dial", ca 2024.
80 000 - 100 000 SEK
Bid History
100 000

Your Bid
95 000

Your Bid
90 000

Your Bid
85 000

Your Bid
80 000

Your Bid
Current bid:
100 000 SEK