822
200628

A SWEDISH PARCEL-GILT CREAM JUG, Makers mark of Diedrich Schvart, Karlskrona 1808.

4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Hammer price
2 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Invändigt förgylld. Kaskformad, på rund hög fot. Uppsvängt, räfflat handtag. Höjd 16,5 cm.

Liten lagning vid foten.