834
157311

A PAIR OF SWEDISH PARCEL-GILT SALTS, Makers mark of Pehr Zethelius, Stockholm 1795.

12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Hammer price
17 000 SEK

Invändigt förgyllda. Båtformade på rektangulär fot, med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda, antikiserande medaljonger. Uppsvängda, pärlstavsornerade hänklar. Längd 11 cm. Stämplade ägarmonogram. (2)