843
180316

A SWEDISH PARCEL-GILT BEAKER, Makers mark of Lorens Stabeus, Stockholm 1777.

8 000 - 10 000 SEK
701 - 876 EUR
729 - 912 USD
Hammer price
6 500 SEK

Delvis förgylld. Trumpetformad med utsvängd nederdel. Tre gjutna tassfötter med ansiktsmaskaroner. Senare importstämplar. Runt livet räfflade band, det övre med ringhängen. Höjd 12 cm.