149
230685

Agnes Cleve

(Sweden, 1876-1951)
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Agnes Cleve
(Sweden, 1876-1951)

"Reminiscens" (Reminiscence)

Signed Agnes Cleve. Executed 1920s. Panel 77 x 65 cm .

Exhibitions

Stedelijk Museum, Amsterdam, "Exposition de ouvré des femmes artistes", 1933 (probably one of the exhibit objects).
Norrköpings Konstmuseum, "Agnes Cleve", 1988, cat no 34.
Bohusläns museum, Uddevalla, "Agnes Cleve och John Jon-And - Två modernistiska pionjärer", 1995.
Per Ekström Museet, Öland, "Nordiskt avantgarde", 1996.

Literature

Konsthallen, Bohusläns museum, "Agnes Cleve och John Jon-And", 1995, reproduced on page 24.

More information

"Reminiscens" kan ses som en milstolpe i Agnes Cleves konstnärskap. Den är med största sannolikhet utförd i början av 1920-talet efter hennes vistelse i München 1921 (i utställningskatalogen på Norrköpings Museums utställning, 1988, felaktigt angiven som utförd 1933). Målningen bär tydliga tecken på en brytning mot 1910-talets manér och formspråk. Hela Agnes Cleves liv hade förändrats radikalt, 1912 genomgick hon en uppslitande skilsmässa från sin första man, advokaten Ernst Lindensjöö och 1915 träffar hon konstnären John Jon-And som blir hennes konstnärskollega och make. Samma år föds deras son Per-Erik och 1921 omkommer hennes son Svante i en drunkningsolycka, ett av de två barnen från det tidigare äktenskapet. En dramatisk period i hennes liv som påverkade henne starkt mentalt och förändrade hennes syn på omvärlden.

Både Jon-And och Cleve hade på 1920-talet påverkats av det tysk-ryska konstnärsparet Vassily Kandinsky och Gabriele Münter som de mött i Paris. I sitt måleri på 10-talet förenade Cleve kubism och expressionism som hon lärt från "Der Blaue Reiter" med futurismens rörelse och färger. Konstnärsparet Jon-And och Cleve rörde sig på den internationella konstscenen och fick där impulser från ny -ismer och rörelser som påverkade deras vardag och måleri. På 20-talet sker ett tematiskt uppbrott som leder Agnes Cleve från modernismen vidare mot ett mer inåtvänt måleri där symboler skapar sammanhang och betydelse för henne. De röda "lysbojarna" och sjömärkena på havet, i oändligheten, kan tolkas som händelser i hennes liv som påverkat henne drastiskt, men fört henne vidare på livets färd. Verket har troligen originalram.

 Hide
 Show more

Important Timepieces 655

83. Omega, Seamaster 600, "PloProf", "First Generation/Mark 1", ca 1970.
30 000 - 50 000 SEK
Bid History
75 000

Your Bid
70 000

Your Bid
65 000

Your Bid
60 000

Your Bid
55 000

Your Bid
50 000

Your Bid
Current bid:
75 000 SEK