Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
488
220066

A Carl Cederholm mahogany cabinet, Stil & Form, Stockholm 1940's-50's.

30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Hammer price
34 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Height 154 cm, width 108 cm, depth 46,5 cm.

Insignificant wear.

Literature

Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekt på 1930-talet : om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig ", Stockholm 1992, se sid 110-111

More information

Carl Cederholm (f. 1909) tog examen från HKS, Tekniska Skolan, nuvande Konstfack, år 1940 efter tre års studier. Strax därefter etablerade Cederholm Firma Stil & Form som i Stockholms välsituerade kretsar snart blev ett känt namn med butik på Sturegatan 36, bara ett stenkast från Greta Magnusson-Grossmans tidigare butik Studio.

Firma Stil & Forms produktion genomsyrades till en början av en karakteristisk art deco-influerad stil men kom snart att andas Swedish Modern. Carl Cederholms formgivning kännetecknas av ett organiskt och assymmetriskt formspråk, ibland med exklusiva inläggningar i silver. Bland de viktigare av firmans inredningsuppdrag kan nämnas Centralhotellet i Gävle (1947).

Trots ett visst genomslag i borgerliga kretsar blev inte Cederholms Stil & Form möbler och armaturer tillverkade i några större upplagor. Auktionens skåp är enligt uppgift endast tillverkat i två exemplar.