785
209883

A Wilhelm Kåge 'Bianca' 12 pcs part service, model KS, Gustavsberg 1937.

3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
281 - 374 USD
Hammer price
4 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Grå massa med vit reliefdekor av blomma. Bestående av terrin med lock (l 30,5 cm), fat (l 27,5 cm), skål (l 22 cm), 2 olika kaffekannor, tekanna, sockerskål med lock (invändigt missfärgad), gräddkanna, senapsburk, såsskål på fat med lock och ett par salt- och pepparkar.

Glasyrkrackelyr. (12)

More information

Modellen KS formgiven av Wilhelm Kåge 1934 och tillverkades med olika dekorer in på 1950-talet. Grå med vita ränder skulle den ha presenterats i Paris 1937, då Kåge även ritade dekoren Bianca. Servisen kom dock ej i produktion.