891
228740

CURTAIN. HV-teknik (flat weave). 288 x 101,5 cm. Designed by Carin Wästberg.

4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Hammer price
4 500 SEK

Embroided Svenska Handarbetets Vänner's signature under crowns. Polychrome mythological old Norse motive with art noveau design.

Partly worn, dirty, stains, minor damages.

Provenance

This curtain has been inherited in the artists family.

More information

Om HV-teknik: i Ulla Cyrus-Zetterströms bok "handbok i vävning": "HV-tekniken mfl kan sägas vara förenklingar eftersom mönstret endast plockas in på vissa ställen och inslaget för övrigt skyttlas in. Även om inplocken görs över hela ytan förenklas tekniken och alla snärjningar blir överflödiga då de olika ytorna hänger ihop genom inslaget".

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

167. Dawid (Björn Dawidsson), '2058', 1985.
12 000 - 15 000 SEK
Current bid:
- SEK