945
199807
VÄVD TAPET. "La Vieille Ville" ("Gamla Stan"). Gobelängteknik. 93,5 x 198 cm. Signerad GYNNING MTP fino (Lars G., Manufactura de Tapeçarias de Portalegre/Portugal).
VÄvd tapet. "la vieille ville" ("gamla stan"). gobelängteknik. 93,5 x 198 cm. signerad gynning mtp fino (lars g., manufactura de tapeçarias de portalegre/portugal).

Komponerad 1956. Baksidan med invävt 84502 samt påsydd etikett med signatur.

Little wear, dirty.

Droit de suite: Yes
Estimate:

10 000 - 12 000 SEK

1 086 - 1 303 EUR

Hammer price:
31 000 SEK
Literature

Litteratur: Jämför Brunius, Teddy: Lars Gynning - Textila bilder, Lund 1985, plansch sid 26-27.

Related content

Lars Gynning (1920-07-29 - 2003-10-29) är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurcat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil. Flera av hans mönster vävdes även i Portugal.

Contact specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Head Specialist Carpets, Textiles and Islamic Works of Art
+46 (0)8 614 08 12