152
148515

Jim Dine

(United States, Born 1935)
120 000 - 130 000 SEK
10 600 - 11 500 EUR
11 100 - 12 000 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

Jim Dine
(United States, Born 1935)

"Pinocchio"

Portfolio with 36 lithographs in colours and bl/w (one with collage of rope), 5 lithographs signed and numbered 28/35 (the complete edition includes 6 artist's proof, and 4 printer's proof), 2008, on Hahnemühle paper, justification page signed by Jim Dine, copy No 28/35, printed by Atelier Michael Woolworth, Paris, published by Steidl Verlag, Göttingen. Lose in wooden box designed by Daniel Clarke (Atelier Woolworth) and Jim Dine (all together 42 sheets, 56 x 44 cm). Specially designed stand enclosed in this lot.

More information

Boken som objekt har alltid intresserat konstnären Jim Dine. Redan som skolpojke fascinerades han av anteckningar och namninskrifter av okända händer, något som skapade en mystisk aura omkring boken och samtidigt gav sidorna liv. I det spännande arbete "Pinocchio" ligger litografierna i en grov trälåda som knyter an till sagan om Pinnochio och det enkla material vilket formade dockan som sedan kom till liv. Bild och text möter varandra på många av litografierna, det är dock inte fråga om traditionella illustrationer, utan texten och bilden är sammansmälta till ett helt. Kanske är det minnet av de okända, anonyma och lite mystiska anteckningar från skolålderns läroböcker, som här får fritt spelrum och åter fyllt sidorna med liv.