Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
23
233766

An aluminium wall-lamp attributed to Mario Torregiani, Italy 1980's

40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Length 190 cm.

More information

Denna, möjligen specialbeställda, armatur kommer enligt uppgift från en postmodernistisk inredning i Milano från 1980-talets slut, där möblemanget huvudsakligen utgjordes av Alessandro Mendinis möbler.
Mario Torregiani är ingenjör med inriktning på ljus och belysning. Han har bl.a formgivit armaturer för iGuzzinini och har ritat bordsarmaturer besläktade med denna väggarmatur.