270
228746

MATTA, semiantik Keshan. 201 x 134 cm.

9 000 - 10 000 SEK
794 - 883 EUR
829 - 921 USD
Hammer price
Unsold

Vinröd botten med polykrom medaljong, stora palmett- och blomslingor samt hörnornament. Mörkblå huvudbård med blombukett-, palmett- och arabeskrankor.

Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar, obetydlig malskada. Långsidorna med trampveck och smärre skador.