Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auction:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
322
235976

Carl Peter Mazer

(Sweden, 1807-1884)
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Hammer price
18 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Carl Peter Mazer
(Sweden, 1807-1884)

"Kakelugnsmakare Josef Öfverberg" (1771-1842)

Signed C.P Mazer and dated 1837. Canvas 81 x 63.5 cm. Contemporary gilded and bronzed frame.

More information

Utförd i Stockholm efter konstnärens återkomst från Italien 1835. Den avporträtterades familj hade sedan generationer varit verksamma som kakelugnsmakare. (Se E. Raphael, Kakelugnsmakare i Sverige från circa 1700 till 1846, 1914, ss. 122-55).

Mazer, halvbror till Johan Mazer, musiker och grundare av Mazerska kvartettsällskapet, är en av Sveriges främsta porträttmålare under 1800-talets andra hälft. Efter avslutade studier vid konstakademien reste Mazer 1825 till Paris där han studerade på Antoine-Jean Gros ateljée och blev biträde till läraren vid utförandet av dennes monumentala historiemålningar. Vid 1830 års revolution stred han på barrikaderna. Efter en tids vistelse i Finland från 1827 reste han till St Petersburg där han kom att porträttera en rad litterära storheter. 1851 gjorde han en resa till Sibirien där han målade flera porträtt av dekabrister, samt till Kina där han kom att stanna i tre år. Mazer var också verksam som fotograf. 1864 gav han ut "Handbok i fotografi".