411
230021

Fransk konstnär 1700-tal

110 000 - 120 000 SEK
9 640 - 10 500 EUR
10 000 - 10 900 USD
Hammer price
215 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Fransk konstnär 1700-tal

Nymph and faun

Relined canvas 99 x 137 cm. Contemporary gilded and bronzed frame.

Saleroom notice

Utropet skall vara 110-120.000 kr.

Målningen har med största säkerhet tillkommit till C A Tamms samlingar efter Österby samlingens skingrande.

Provenance

Tidigare i Pehr Adolf Tamms samlingar på Österby Bruk, Uppland.
Bukowski Auktioner AB, auktion 324, 8-9 okt 1941, kat nr 82. Ur Framlidne godsägaren C A Tamms samlingar. Återköpt av Agnes Tamm, därefter i arv.

More information

The painting has been sold as a work by teh Frence artist Lénor Mérimée (1757-1836)