454
240489

Martin Rudolf Heland, tillskriven

(Sweden, 1765-1814)
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Hammer price
12 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
(Sweden, 1765-1814)

View of Forsmarks mill

Water coloured etching 22 x 31 cm. Contemporary bronzed frame.

More information

Denna akvarellerade linjeetsning förefaller vara unik. Den är varken upptagen i litteraturen över Elias Martins eller Helands verk.

Martin besökte Forsmark vid flera tillfällen och har utfört ett flertal gravyrer, akvareller och oljemålningar därifrån. han utförde även väggmålningar i brunnshuset i parken. Heland, elev till Martin, publicerade åren 1794-95 ett verk bestående av vyer från Forsmark i akvatint och linjeetsning, "ritade efter naturen av Elias Martin", samt Sturehof, ritade av Heland själv.

Familjen i förgrunden föreställer troligtvis medlemmar av familjen af Ugglas, innehavare av Forsmark.