659
230737

A French circa 1800 mantel clock "Au Sauvage, L'Amerique".

150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Hammer price
225 000 SEK

Gilt and patinated bronze. The enamel dial face marked "à Paris". Length 38, height 48 cm.

One earring missing, the palm branches with damages, the patinated surface with wear.

Literature

Förlagan från 1799 till bordspendylen finns bevarad i Paris, Bibliothègue Nationale, Cabinet des Estampes (Le 30 fol.), avbildad sid. 30 La Pendule au "Nègre" 29 avril-12 juin 1978, Saint-Omer, Musée de lÉ Hotel Sandelin, samt i Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del 1, sid 381. Niehüser, Elke, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför snarlika bordspendyler sid. 147-148.

More information

Européernas fascination av främmande kontinenter tog sig olika uttryck i konsten under 1700-talet. Inom litteraturen med Jean-Jacques Rousseau i spetsen blommade exotismen och föreställningen om den "goda vilden". De civilisationströtta romantikerna drömde om det ursprungliga ideala naturtillståndet, som de trodde sig finna hos Afrikas och Amerikas ursprungsbefolkning. Under 1700-talets slut och 1800-talets början tillverkades en rad olika bordspendyler på detta tema med mörkpatinerade figurer som ofta skildrades i olika arbetssituationer som förknippades med den världsomspännande handeln. Auktionens bordspendyl med en kvinnlig jägare ansluter sig även till en europeisk tradition i konsten att avbilda jaktgudinnan Diana, fast här, som indian i fjäderskrud.